KNIVAR, 3 st, Tyskland, Hugo Köller, Solingen, Richard Herder, 1900-tal.
389963. KNIVAR, 3 st, Tyskland, Hugo Köller, Solingen, Richard Herder, 1900-tal.
Kniv, trähandtag, läderslida, märkt Hollow ground, Hugo Köller, längd 25 cm.
Kniv, hornhandtag, läderslida, märkt Solingen samt super hollow ground, längd 20 cm.
Kniv, hornhandtag, läderslida, märkt Rich.Arb.Herder, längd 23 cm.
Knivarna kommer från ett gammalt butikslager och är oanvända men visst lagerslitage förekommer, mindre fläckar på bladen, gammal prislapp kvar, Hugo Köller kniv bottnar ej riktigt i slidan.