389778. KNIVAR, 3 st, Finland, Isakki Järvenpää, 1900-tal.
Kniv, handtag i masurbjörk, förnicklade beslag, läderslida med samemotiv, längd 24,5 cm.
Kniv, sk. hästpuukko, slida i läder med beslag i mässing, längd 22 cm.
Kniv, handtag i masurbjörk, läderslida med mansfigur, längd 25 cm.
Samtliga knivar märkta med Isakki Järvenpää, Finland på bladet.
Knivarna kommer från ett gammalt butikslager och är oanvända men visst lagerslitage förekommer, mindre fläckar på bladen.