389564. BORDSUR, alabaster, Paris, Frankrike, 17/1800-tal.
På lös träsockel samt med glaskupa. I form av lyra. Urverk med spindelgång, märkt Nelfes Du Tertred(?) A Paris, No. 947.
Höjd 35 cm.
Totalhöjd 45 cm.
Bruksslitage, skador/sprickor och lagningar på alabaster, missfärgningar, ej funktionstestad.