389408. FRITZ MEHNERT. Porträtt av en böjd ung man.
Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16.10.1891 Naumburg/Saale - 23.03.1932 Klinga); kol på papper, daterad 1910/20, signerad nedre höger, oramat. Mått ca. 25 x 32,5 cm.