389311. BYRÅ, gustaviansk stil, med nedfällbar frontlucka, signerad Hilding Nilsson, Skåne-Tranås, 1958.
Längd 80, Bredd 44, Höjd 74 cm.
Marmorskiva, intarsiadekor på fronten, rutfánér på fronten och sidorna rotfanér på lådfronterna och luckans insida.
Smärre ålders- och bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.