KAFFESERVIS, 39 delar, "Golden Garden", The (Leningrad) Lomonosov Porcelain Factory, Ryssland.

389085. KAFFESERVIS, 39 delar, "Golden Garden", The (Leningrad) Lomonosov Porcelain Factory, Ryssland.

Porslin med underglasyr i blått i dekoren "Heathbird" och förgyllning i 18K guld
Exportstämpel för 1970 - 1991, Made in USSR, förstasortering.
1 skål, diameter 21cm
11koppar, höjd 5,5 cm
12 kaffefat, diameter 11 cm
12 assietter, diameter 15,5 cm
Sockerskål, höjd 11 cm
Gräddkanna, höjd 9 cm
Kaffekanna, höjd 20 cm.

Bruksskick, delvis sliten förgyllning.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 skål, diameter 21cm
11koppar, höjd 5,5 cm
12 kaffefat, diameter 11 cm
Sockerskål, höjd 11 cm
Gräddkanna, höjd 9 cm
Kaffekanna, höjd 20 cm.

Antal besök: 5 291