FOLKDRÄKT, 6 delar. Skedevidräkt, 1900-tal.

388556. FOLKDRÄKT, 6 delar. Skedevidräkt, 1900-tal.

Väst, sjal, 2 blusar, kjol samt förkläde. Extra tyg medföljer.
Midjemått, kjol 37 (x2) cm. Rygglängd väst (från axel) 47 cm.

Bruksslitage. Smärre fläckar. Sömmar ej fullständigt genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 430