SKULPTUR, brons. Kina, Qing (1644-1912).

388342. SKULPTUR, brons. Kina, Qing (1644-1912).

Föreställande krigare i rustning.

Sannolikt föreställer skulpturen Guan Ping, en kinesisk general under början av 200-talet. Han stred tillsammans med Guan Yu och Zhou Cang - en legendarisk krigartrio som upphöjdes till gudar under Sui-dynastin. I tempel och på altaren syns Guan Ping ofta i skulpturgrupper av tre krigare, varav denna skulptur torde ha varit en ingående del.

På senare sockel av skulpterat trä, sannolikt av 1900-tals tillverkning.

Höjd 27 cm, inklusive sockel 38 cm.

Slitage. Antagligen saknas ett attribut som suttit i handen samt vid ett hål i axeln.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 858