387952. FIGURIN i form av påfågel, silver med emaljdekor, fransk import, 1900-tal.
Påfågel med emaljdekor, silver, fötter av koppar.
Stjärtfjäder stämplad med fransk importstämpel.
Längd ca 20 cm.
Vikt ca 303 gram.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Slitage. Omfattande emaljskador. En del på stjärtfjäder saknas. En klo med spricka. Bucklor.