FIGURIN i form av påfågel, silver med emaljdekor, fransk import, 1900-tal.

387952. FIGURIN i form av påfågel, silver med emaljdekor, fransk import, 1900-tal.

Påfågel med emaljdekor, silver, fötter av koppar.
Stjärtfjäder stämplad med fransk importstämpel.
Längd ca 20 cm.
Vikt ca 303 gram.

Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.

Slitage. Omfattande emaljskador. En del på stjärtfjäder saknas. En klo med spricka. Bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 20 cm.
Vikt ca 303 gram.

Antal besök: 1 796