CREST RING med graverat ädla vapen i heliotrop silver 835 handgjord.
387748. CREST RING med graverat ädla vapen i heliotrop silver 835 handgjord.
Den antika vapenskölden är gjord i 835 silver och stämplad på ringbandet, tillsammans med beteckningen ”Handwork” och mästarens märke ”FUX”. Ringhuvudet bär en grön heliotropplatta med ett ädelt vapensköld graverat för hand.
RG 53 = ringskenans innerdiameter 17,1 mm, en ring som troligen var avsedd för lillfingret, vilket är vanligt i ädla cirklar att bära herrsmycken.
Ringhuvud 22,8 x 26 mm, heliotrop eller blod jaspis stenplatta 16 x 12 mm, vikt 7,1 gram.
Mycket gott skick, en sällsynt originalbit från 1920-talet.