387675. GARDEROBSSKÅP, England, 1900-talets första hälft.
Fanerat med mahogny. Dörr med spegel. Dekor av intarsia. Lådor, hyllor och skåp. Ca. längd 173, bredd 56, höjd 218 cm.
Slitage, repor, slagmärken. List på bakben, utbytt. Ett fotbeslag saknas. Dörr med lagning. Mindre skada insida på dörr. Ben lagade/sköra.
Nyckel/nycklar finns.