RUDOLF LENGRÜSSER (1894 WIEN - 1959 SALZBURG). Kvinnlig naken lutad mot ett räcke. 32,5 x 30,3 cm + 4 tillägg.

387398. RUDOLF LENGRÜSSER (1894 WIEN - 1959 SALZBURG). Kvinnlig naken lutad mot ett räcke. 32,5 x 30,3 cm + 4 tillägg.

Gouache på blåaktigt vävt papper.
Tillagt: 4 ytterligare, mindre ritningar av samma i olika storlekar, alla signerade av Lengrüsser och några daterade (1914 och 1924).

Läggs på toppen under passepartout, veck och smärre skador i kanterna, annars mycket välbevarad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Galerie Bassenge Marketplace
Adress

Erdener Str. 5A
14193 Berlin
Tyskland

Placering
Erdener Str. 5a (Fl.o.)
Antal besök: 2 339