RUDOLF LENGRÜSSER (1894 WIEN - 1959 SALZBURG). Kvinnlig naken lutad mot ett räcke. 32,5 x 30,3 cm + 4 tillägg.
387398. RUDOLF LENGRÜSSER (1894 WIEN - 1959 SALZBURG). Kvinnlig naken lutad mot ett räcke. 32,5 x 30,3 cm + 4 tillägg.
Gouache på blåaktigt vävt papper.
Tillagt: 4 ytterligare, mindre ritningar av samma i olika storlekar, alla signerade av Lengrüsser och några daterade (1914 och 1924).
Läggs på toppen under passepartout, veck och smärre skador i kanterna, annars mycket välbevarad.