386710. PELARBORD, samt STOLAR, ett par, allmoge, 18/1900-tal.
Pelarbord på tredelad fot, höjd 73, diameter ca 61,5 cm (ej helt rund).
Ett par stolar med olika bemålning på sits, sitthöjd 45 cm.
Bruksslitage, färgsläpp (ställvis hårt), senare bemålning.