KRUS, Helsingborgs Stenkärlsfabrik, Hindric Berggren, 1800-talets början.

386599. KRUS, Helsingborgs Stenkärlsfabrik, Hindric Berggren, 1800-talets början.

Saltglaserat stengods. Monogramsignerad HB (Hindric Berggren 1796-1845) H 24 cm.

Bruksslitage. Märken av troligtvis lim.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 568