Bukig rokokoform med knäckar, pärlbandsdekor.
På livet finns ett graverat vapen 'Adelsköld'.
Svärtade trähandtag och lockknoppar.
Servisen är bestående av:
Kaffekanna med lock, märkt 262656. Höjd 23,5 cm.
Tekanna med lock, märkt 262657. Höjd 19 cm.
Gräddkanna med hänkel, märkt 262659. Höjd 12,5 cm.
Sockerskål med lock, märkt 262658. Höjd 14 cm.
Obs. textändring: vapnet tillhör adliga ätten Adelsköld.
Bruksskick.
Trädetaljer med slitage och avskavd ytbehandling.
Servisen är bestående av:
Bruksskick.