BESTICKSERVIS, silver, modell "Olga", 95 delar, Guldsmedsaktiebolaget GAB samt C G Hallbergs, Stockholm, 1900-talets mitt, totalvikt 3 890 gram.

386171. BESTICKSERVIS, silver, modell "Olga", 95 delar, Guldsmedsaktiebolaget GAB samt C G Hallbergs, Stockholm, 1900-talets mitt, totalvikt 3 890 gram.

11 st bordsgafflar, längd 17,5 cm, vikt 461 gram.
12 st dessertgafflar, längd 14,7 cm, vikt 258 gram.
12 st tårtknivar, längd 21 cm, vikt 529 gram.
12 st bredare gafflar, längd 17,5 cm, vikt 516 gram.
12 st dessertskedar, längd 16 cm, vikt 473 gram.
12 st dessertknivar, längd 17,5 cm, totalvikt 431 gram.
12 st bordsknivar, längd 22 cm, totalvikt 634 gram.
2 st salladsbestick, längd 22 cm, totalvikt 183 gram.
2 st såsslevar, längd 18 cm, vikt 102 gram.
2 st mindre gafflar, längd 12,3 cm, vikt 23 gram.
2 st större rundade skedar, längd ca 21 cm, vikt 167 gram.
1 st större oval sked, längd 22 cm, vikt 70 gram.
3 st teskedar, längd 12,5 cm, vikt 47 gram.

Dessert, bords samt sallads bestick med blad av stål.

Bruksslitage, ej fullständigt genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 733