BOK, "Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus eller christeligit swar på then..." Haquino Lacander, Göteborg 1741.
385800. BOK, "Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus eller christeligit swar på then..." Haquino Lacander, Göteborg 1741.
Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus, eller christeligit swar på then namnkunnige bedragarens Johan Conrad Dippels antichristiska frågor til antalet hundrade och femtio tre, hwaruti hela innehållet utaf hans falskeligen så kallade demonstratio evangelica med wår sanskylliga evangeliska läros sammanhang korteligen jämföres, jämwäl i bifogade anmärckningar widare förklaras af Haquino Lacander P. & Pr. i Ystad.
Göteborg, Uplagd af Johan Georg Lange, Tryckt hos Johan Ernst Kallmeyer Åhr 1741.
Samtida skinnband.
Slitage, skador, namnteckningar, klotter. Ej fullständigt genomgången.
Samtida skinnband.