385209. RICHARD PARKES BONINGTON. Landskap med får, akvarell, signerad R.P.Bonington 1824.
Richard Parkes Bonington (1802-1828).
Examinerad ur ramen.Uppfodrad på extra pappskiva.
Bildmått 23 x 32 cm.
Rammått 39 x 49 cm, glasad.
À tergo: "Vente F.V. Collection 1864 Paris".
F.V.= Fréderic Villot (1809-1875), intendent Lovren 1848-1861.
À tergo: grönt lackmärke med text.
À tergo, invändig pappskiva: signerad med blyerts Bonington(enligt bild).
Mindre defekter och slitage på ramen.
Målningen i gott skick.
Bildmått 23 x 32 cm.
Rammått 39 x 49 cm, glasad.
Målningen i gott skick.