BAJONETT, sk permissionsbajonett , FM Mattsson.

384029. BAJONETT, sk permissionsbajonett , FM Mattsson.

Fäste av förnicklad mässing med lejonhuvud och grepplattor av älghorn. Total längd exkl balja 28,5 cm

Permissionsbajonetten tillverkades i olika modeller av FM Mattson i Mora från andra världskriget fram till 1962. Den är inspirerad av tyska motsvarigheter från 1920-1930-talen men var till skillnad från dessa varken avsedd eller tillåten att bäras till uniform. Källa: www.gotavapen.se.

Slitage, bucklor, repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, bucklor, repor.

Antal besök: 4 249