LAPIS LAZULI DESIGNER RING signerad B.Conradt Idar-Oberstein.
383984. LAPIS LAZULI DESIGNER RING signerad B.Conradt Idar-Oberstein.
Den stora designerringen är gjord av massivt sterlingsilver och helt förgylld i 585 gult guld. Den bär logotypen för Bernhard Conradt, Idar-Oberstein.
Ringhuvudet bär en oval lapis lazuli cabochon av vacker kungblå färg (25,4 x 16,7 mm) och placeras parallellt med ringbandet.
RG 59 = ringbandets innerdiameter 19 mm
Ringhuvud 28,7 x 18,5 mm, vikt 9,2 gram.