383813. TOILETTEBORD, nyrokoko 1800/1900-tal.
Sminkbord av betsad och lackad mahogny. 5 lådor samt spegeluppsats. Skuren dekor på krönet och tredelad, svarvad pelarfot. Bredd 77, djup 50, höjd 150 cm.
Skador på ytan.
Lådor kärvar.,
En dragknopp lös, ligger i lådan.
Nyckelhålsbussning saknas.
Nyckel saknas.
Skador på ytan.
Lådor kärvar.,
Nyckelhålsbussning saknas.
Nyckel saknas.