NEONSKYLT, "Sajber", SVT-Växjö, 1999.

3837314. NEONSKYLT, "Sajber", SVT-Växjö, 1999.

Sajber, ett TV-program från SVT-Växjö 1997-2001.

Sajber var en TV-serie för unga om hur IT, datorer och internet höll på att utvecklas.
Sajber blev ett mycket populärt ungdomsprogram mitt i teknikutvecklingen och de var också först med webbsändningar.
Denna neonskylt togs in i programmet 1999.
Programmet skulle egentligen ha hetat Cyber. Men SVT Växjö, på den här tiden, tyckte att alla program skulle ha svensk stavning. Så Sajber med S fick det bli.

Över 100 avsnitt producerades.

Programledare var Filip Struwe, Lena Stübner och Anna Matzinger.

Proveniens Göran Winberg, TV-producent Sajber.

Mått 170 x 46 x 16 cm.

Bruksslitage.

Tema

Växjö Auktionskammare 300 år!

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 170 x 46 x 16 cm.

Bruksslitage.

Tema

Växjö Auktionskammare 300 år!

Antal besök: 2 003