SILVERBESTICK M M, 88 delar, "Haga" resp "Disa" (MEMA/MGAB) m m, Sverige, huvudsakligen 1900-talets slut.

383580. SILVERBESTICK M M, 88 delar, "Haga" resp "Disa" (MEMA/MGAB) m m, Sverige, huvudsakligen 1900-talets slut.

Haga-delar:
13 dessertgafflar (bordsgafflar); Längd 18 cm.
12 dessertknivar (bordsknivar) (kort klinga); Längd 19,5 cm.
14 dessertskedar (bordsskedar); Längd 18,5 cm.
2 smörknivar; Längd 19,5 cm.
6 smörgåsgafflar; Längd 15 cm.
15 kaffeskedar (teskedar); Längd 12,5 cm.
6 mockaskedar; Längd 11 cm.
Disa-delar:
9 bakelsegafflar; Längd 14,5 cm.
10 kaffeskedar; Längd 12 cm.
Övrigt:
1 konfektsked/strösockersked; Längd 10,5 cm.
Vikt silverdelar utom delar med stålblad ca 2 115 g.
Vikt knivar resp smörknivar, silver med stålblad och fyllningar ca 749 g.

De flesta delarna aldrig använda, flera ligger i obrutna originalförpackningar. Smärre hanteringsslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Haga-delar:
2 smörknivar; Längd 19,5 cm.
6 mockaskedar; Längd 11 cm.
Disa-delar:
10 kaffeskedar; Längd 12 cm.
Övrigt:

Antal besök: 2 306