TERRACOTTAFIGUR 'gravledsagare', sen Ming dynasti, 15/1600-tal, Kina.

383493. TERRACOTTAFIGUR 'gravledsagare', sen Ming dynasti, 15/1600-tal, Kina.

Ryttare till häst i terracotta, bemålad och glaserad i blått, turkost, rött och svart, löst avtagbart huvud
Höjd ca 31,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 31,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 866