BRONSKÄRL 'Fanggu', sen Ming eller tidig Qing-dynasti, 1600- eller 1700-tal, Kina.

383458. BRONSKÄRL 'Fanggu', sen Ming eller tidig Qing-dynasti, 1600- eller 1700-tal, Kina.

Kvadratiskt kärl, rituellt vinkärl, med arkaisk form från Zhou-dynastin, hänklarna med form av fenix-fåglar. På livet finns en arkaiserande dekor i relief av bland annat konfronterande drakar och konfronterande fenix-fåglar samt ett bladmönster, s.k. cicada-pattern. Vasen är rikligt förgylld och försilvrad. Insidan och botten har arkaiska skrivtecken så kallad Zhou-script.
Höjd 38,4 cm, bredd inklusive hänklar 27,5 cm.

Enligt uppgift inköpt hos Bruun Rasmussen på 1970-talet.

Åldersrelaterat slitage på förgyllning och försilvring, den ena hänkeln med en gammal reparation invändigt, gammal stötskada på kärlets nedre kant, i övrigt smärre bristningar i godset.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 447