SABEL, för manskap vid kavalleriet, m/1807.

383315. SABEL, för manskap vid kavalleriet, m/1807.

Klinga med otydliga stämplar. Total längd exkl balja 100 cm, klingans längd 86 cm.

Slitage, kavel med skador, klinga med hack, rost och avslag, styrskenor saknas, nedslipat avslut på baljan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 653