MAT- OCH KAFFESERVIS, porslin, 71 delar, Mitterteich, Bavaria, Västtyskland.

383108. MAT- OCH KAFFESERVIS, porslin, 71 delar, Mitterteich, Bavaria, Västtyskland.

Tryckt dekor av blommor
10 mattallrikar, diameter 24 cm
11 djupa tallrikar, diameter 22 cm
12 tallrikar, diameter 19 cm
2 fat, längd 35 samt 31 cm
Skål, höjd 7 cm
Såsskål på fat, höjd 8 cm
8 koppar, höjd 7 cm
11 kaffefat, diameter 14 cm
12 assietter, diameter 17 cm
Kaffekanna, höjd 24 cm
Sockerskål, höjd 9 cm
Gräddsnipa, höjd 9,5 cm
Stämplade, tål maskindisk, bly- och kadmiumfria.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tryckt dekor av blommor
12 tallrikar, diameter 19 cm
2 fat, längd 35 samt 31 cm
Skål, höjd 7 cm
Såsskål på fat, höjd 8 cm
8 koppar, höjd 7 cm
11 kaffefat, diameter 14 cm
12 assietter, diameter 17 cm
Kaffekanna, höjd 24 cm
Sockerskål, höjd 9 cm
Gräddsnipa, höjd 9,5 cm

Bruksskick.

Antal besök: 3 414