382876. GÅDOCKA, massa/komposition, delvis trä, omärkt, omkring 1900-talets mitt.
Docka med gå-funktion när man håller i en hand, vrider på huvudet vid gång. Kan blunda, metallögon. Ljudfunktion fungerar ej.
Längd ca 80 cm.
Ljudfunktion fungerar ej. Slitage, skador, möjligen retuscher. Kläder ej original.