GRAVFIGUR, Terracotta, sen Ming dynasti, (1368-1644), Kina.

382741. GRAVFIGUR, Terracotta, sen Ming dynasti, (1368-1644), Kina.

Terracotta-figur i form av krigare till häst, glaserad i gult, grönt, svart och rött. Huvudet tillhör troligen annan krigare från samma utgrävning, huvudet avtagbart. Höjd 39 cm.

Vänster öra på häst saknas, nagg i nacken på Mannen.
Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 1 033