HJERT / HJERT. Carl Larsson; Grafiska verk. Graphic Works. Graphische werke. Oeuvres graphiques.

382737. HJERT / HJERT. Carl Larsson; Grafiska verk. Graphic Works. Graphische werke. Oeuvres graphiques.

Numrerad upplaga nr 206. . En komplett katalog. A Complete Catalogue. Ein kompletter Katalog. Un catalogue complet. Hjert & Hjert, Uppsala, 1983. 264 s. (30,5 x 21 cm). Rött klotband med guldpräglad rygg- och pärmtitel. Förord av Hans Henrik Brummer. Parallelltext på svenska, engelska, tyska och franska. Den fullständiga verkförteckningen med reproduktioner av Carl Larssons samtliga grafiska blad, 113 etsningar och 4 färglitografier. Uppgifter om tryckår, titel, format, varianter och upplagor.
Text in Swedish, English, German and French. The fully illustrated complete catalogue raisonné of the prints by Carl Larsson.

Bruksspår.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksspår.

Antal besök: 1 187