382473. SILVERBÄGARE, Anders Engelfelt, Kalmar, 1826.
Höjd 21 cm. Invänndigt med förgyllning.
Mynningsdiameter 16 cm.
Stämplad "A Engelfelt, U3".
Gåvoinskription: "Gifven af PLS till des doter HPD 1837".
Vikt 404 g.
Mynningsdiameter 16 cm.
Stämplad "A Engelfelt, U3".
Vikt 404 g.