KRYDDBURKAR, samt skeppor, porslin, 12 delar, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.

382399. KRYDDBURKAR, samt skeppor, porslin, 12 delar, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.

2 skeppor, Mjöl och Salt
Stora kryddburkar med lock, Frukt, Potatismjöl, Kaffe, Socker, Havregryn samt Risgryn höjd 18,5 cm
Små kryddburkar med lock, Vitpeppar, Nejlikor, Kryddpeppar samt Ingefära höjd 11,5 cm.

Bruksslitage samt krackeleringar. Ett lock till en av de stora burkarna med glasyrbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 skeppor, Mjöl och Salt

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 3 741