BÄGARE, silver, 2 st, bl a Baltiska utställningen, 1900-tal.

382026. BÄGARE, silver, 2 st, bl a Baltiska utställningen, 1900-tal.

Höjder 4 resp 4,5 cm.
Den lägre bägaren delvis förgylld, MGAB, R9 (=1967).
Den högre bägaren med inskription "Baltiska Utställningen i Malmö 1914", med skånska vapnet med grip i röd emalj, mästarstämpel "AN" (Anders Nilsson), Lund, M7 (=1914).
Vikt 34 g.

Ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjder 4 resp 4,5 cm.
Vikt 34 g.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 436