GLASSERVIS, 65 delar, "Queen", Pukeberg, 1900-talets första kvartal.
380818. GLASSERVIS, 65 delar, "Queen", Pukeberg, 1900-talets första kvartal.
Proveniens Pansarkryssaren Fylgia.
Glasservisen modell Queen, dock utan pantograferad dekor.
2 karaffer med propp med form av blad
16 glas, gröna, höjd 13 cm
10 glas, höjd 13 cm
11 glas, höjd 10 cm
10 glas, höjd 8,5 cm
15 glas, höjd 8,2 cm.
Karaffer med lite spår på botten, i övrigt smärre slitage. 2 gröna glas med avslag på kant.
16 glas, gröna, höjd 13 cm
10 glas, höjd 13 cm
11 glas, höjd 10 cm
10 glas, höjd 8,5 cm
15 glas, höjd 8,2 cm.