MATSALSMÖBEL, 5 del, vit, bord( 2 ilägg) + 4 stolar, sengustaviansk tidigt 1800-tal.

380431. MATSALSMÖBEL, 5 del, vit, bord( 2 ilägg) + 4 stolar, sengustaviansk tidigt 1800-tal.

Stolarna, sk nollstolar: nollgaller, lagerfestong och palmettmedaljong på ryggstödet
Bord, höjd 74 cm, diameter 105 cm.
Iläggsskivor, 2 st, bredd 50 cm.
Bord med iläggsskivor, 105 x 155 cm.
Stolar, 4 st, höjd 87 cm, bredd 48 cm.

Ommålat vitt.
Slitage.
Fläckar på sittdynorna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ommålat vitt.
Slitage.
Fläckar på sittdynorna.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 380