SERVISDELAR, 46 delar, porslin, "Tussilago", Wilhelm Kåge för Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
379616. SERVISDELAR, 46 delar, porslin, "Tussilago", Wilhelm Kåge för Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
6 tallrikar, diameter ca 24 cm
2 assietter, diameter ca 16 cm
9 tallrikar, diameter ca 21 cm
5 djupa tallrikar, diameter ca 23,5 cm
21 assietter, diameter ca 18,5 cm
3 st skålar, längd ca 18 cm.
Slitage, krackeleringar, missfärgningar, nagg. Variationer i storlek. 1 skål utan lock medföljer. 17 st te-/kaffefat medföljer. Enstaka sprickor.
3 st skålar, längd ca 18 cm.