379103. BERNDT FRIBERG. Skål, stengods, Gustavsberg Studio, årsbokstav E (1963), signerad med studiohand.
Grön harpälsgrasyr.
Höjd ca 8 cm.
Längd 11 cm.
Smärre slitage, spricka på mynning (ca 5 mm lång på utsida, ca 3 mm lång på insidan).
Berndt Friberg (1899–1981)