MATSERVIS och KAFFESERVIS, 114 delar, porslin, "Blå blomster", Royal Copenhagen, Danmark.

378604. MATSERVIS och KAFFESERVIS, 114 delar, porslin, "Blå blomster", Royal Copenhagen, Danmark.

Med guldkant.

12 mattallrikar, diameter 25,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 22,5 cm
12 mindre tallrikar, diameter 20,5 cm
12 mindre tallrikar, diameter 17,5 cm
6 små tallrikar, diameter 15,5 cm
12 kaffekoppar, höjd 6,5 cm
12 kaffefat, diameter 14,5 cm
10 moccakoppar, höjd ca 6 cm
13 moccafat, diameter ca 12 cm
kaffekanna, höjd inklusive lock 20,5 cm
gräddkanna, höjd 10 cm
sockerskål, höjd inklusive lock 9 cm
3 uppläggningsfat, längd mellan 31-45 cm
skål, bredd 20 cm
såsskål, längd 23 cm
2 små ovala fat, längd 23 cm
2 små skålar, höjd 3 cm
terrin, höjd inklusive lock, 14 cm.

Ålders samt bruksslitage.
1 litet uppläggningsfat med nagg.
Såsskål med nagg på fot.
5 mattallrikar med nagg.
4 mindre tallrikar med nagg.
1 kaffekopp med nagg, 1 kaffekopp med sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Med guldkant.

12 kaffekoppar, höjd 6,5 cm
12 kaffefat, diameter 14,5 cm
10 moccakoppar, höjd ca 6 cm
gräddkanna, höjd 10 cm
skål, bredd 20 cm
såsskål, längd 23 cm
2 små ovala fat, längd 23 cm
2 små skålar, höjd 3 cm

Ålders samt bruksslitage.
Såsskål med nagg på fot.
5 mattallrikar med nagg.
4 mindre tallrikar med nagg.

Antal besök: 2 119