TEKANNA, porslin, Kina, Ch'ing dynastin, K'ang Hsi, 1662-1722.

378433. TEKANNA, porslin, Kina, Ch'ing dynastin, K'ang Hsi, 1662-1722.

Dekor i famille vertefärger av växter inom reserver. Saknar lock.
Höjd inklusive handtag 17 cm.

Bruksslitage, glasyrnagg, spricka inuti på en kortsida (ej genomgående).

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd inklusive handtag 17 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 293