KURT MOLDOVAN (1918-1977). studie.

3783811. KURT MOLDOVAN (1918-1977). studie.

Kurt Moldovan (1918-1977), studie, tuschteckning på papper, 1965, signerad, daterad och titeln, ca. 32 x 47,5 cm

Kurt Moldovan var en österrikisk målare och grafiker. Efter att ha studerat verktyg och illustrationsgrafik vid Wien School of Arts and Crafts. Han blev också känd för sina veduta- och landskapsmålningar.

Små veck.

Gör en kostnadsfri värdering!

Små veck.

Antal besök: 205