TVINGAR, HYVLAR, BORR, YXA m.fl. äldre verktyg.

378149. TVINGAR, HYVLAR, BORR, YXA m.fl. äldre verktyg.

Proveniens Växjö Fabriks- och Hantverksförening.
6 tvingar längd inklusive skruv mellan 32 och 49 cm ca.
2 hyvlar längd 55 och 57 cm.
Yxa längd 54 cm.
Handborr höjd 50 cm.
Träklubba längd 32 cm samt 3 oidentifierade verktyg; 2 för montering på arbetsbänk och 1 med vev.

Bruksslitage, skrivet nummer på flertalet.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 hyvlar längd 55 och 57 cm.
Yxa längd 54 cm.
Handborr höjd 50 cm.

Antal besök: 1 790