VYKORTSALBUM, 2 st, 1900-talets första fjärdedel.

378134. VYKORTSALBUM, 2 st, 1900-talets första fjärdedel.

"Brefkorts-Album.", "Agda Dahlberg, På sin 16-årsdag., Af en vän.", 52 monterade vykort och 8 lösa fotografiska vykort, de flesta postgångna (ej plundrade).
Motiv från Byrum, Södra Möckleby ("Södra Mörkleby"!), Degerhamn (Nya Smältverket, även foto), Visby inre hamn, Nybro, Kalmar (bl a "gamla järnvägsstationen"), Karlskrona, Homssjön (Högby), Byrums Sandvik, Wentlinge Kyrka, Borgholm, Persnäs, Långlöt, Mörbylånga (H Johanssons affär), Wickleby järnvägsstation, Dämmans fyr (fotografi), fartygsdäck med besättning (fotografi). 1 vykort "John i Muren" medföljer"; 28 x 21 x 2 cm.
"Brefkorts Album", 36 vykort, bl a Jenny Nyström (2 st), mestadels gratulations- och helgkort (stickprov visar att de är plundrade); 28 x 21 x 2 cm.

Ålders- och bruksslitage.
Skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ålders- och bruksslitage.
Skador.

Antal besök: 2 565