377994. PARTI STÄMJÄRN, FILAR m.m, Erik Anton Berg, Wüster & Co, Hackman & Co, Parker & sons.
Proveniens Växjö Fabriks- och Hantverksförening.
Drygt 20 stämjärn, huggverktyg, 5 filar, sylar, kniv med flera verktyg längd mellan 11,5 och 51 cm.
Bruksslitage, flertalet märkta med silverpenna.