BORDSUR, Jaeger- Le Coultre, 1940-50-tal.

37781. BORDSUR, Jaeger- Le Coultre, 1940-50-tal.

Globformat bordsur av Jaeger Le Coultre, 1940-50-tal.
Dubbelsidig urtavla med stjärnor.
1833 Grundade Antoine Le Coultre ( 1803-1881) en verkstad i Sentier, Schweiz, för tillverkning av högkvalitativa klockor.
Från 1902 och för de kommande 30 åren, producerade Le-Coultre flesta rörelse ämnen för Patek Philippe i Genéve.

Bruksslitage, mindre färgsläpp.
Ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ej genomgången.

Antal besök: 2 139