FIGURGRUPP, flintgods. Hertwig Katzhütte, Tyskland 1900-talets mitt.

376696. FIGURGRUPP, flintgods. Hertwig Katzhütte, Tyskland 1900-talets mitt.

Figurgrupp i form av två löpande vinthundar av Borsoi-art. Delvis polykromt dekorerad under glasyren. Längd 46, höjd 24 cm.

Litet nagg på sockeln, ett ben med lagad spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 005