SOFFBORD, ädelträ och svarta detaljer, E Tingströms Möbelfabriks AB i Valdemarsvik, 1950/60-tal.

376195. SOFFBORD, ädelträ och svarta detaljer, E Tingströms Möbelfabriks AB i Valdemarsvik, 1950/60-tal.

Längd 120, Bredd 53, Höjd 60 cm.
Längd med utdragna skivor 170 cm.
Soffbord nr 2091 från 1955 (underrede av svartbonad bok, mellanskiva av svart arborite); se Siesing: Svenska möbler (2015) s 372.

Bruks- och åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruks- och åldersslitage.

Antal besök: 1 608