Stor praktampel av förgylld samt patinerad brons. Rik plastisk dekor på svängda ljusarmar och kedjehängen i form av svanhalsar. Upphöjd mitt med förgylld skulptur i form av musicerande putto. Krönande palmetter och avslutande kotteknopp. Elektrifierad. Höjd 110 cm, diameter 65 cm.
Elfunktion ej testad. Åldersrelaterat slitage.