AMPEL, empirestil 1900-talets början. 10 ljusarmar.

375737. AMPEL, empirestil 1900-talets början. 10 ljusarmar.

Stor praktampel av förgylld samt patinerad brons. Rik plastisk dekor på svängda ljusarmar och kedjehängen i form av svanhalsar. Upphöjd mitt med förgylld skulptur i form av musicerande putto. Krönande palmetter och avslutande kotteknopp. Elektrifierad. Höjd 110 cm, diameter 65 cm.

Elfunktion ej testad. Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 231