375734. DOCKA, Simon & Halbig Tyskland 1900-1920-tal märkt K&R 128.
Flickdocka med huvud av biskviporslin och kulledad kropp i trä och massa. Rörlig tunga och ögonfransar av naturhår. Höjd ca 68 cm.
Peruk och kläder saknas. Smuts, slitage och limrester.