375634. GOLVUR, Mora, kurbits, trä, bär datering 1816.
Lod, pendel samt nyckel finns. Urtavla med monogram A.A.S samt märkt Mora.
Höjd 198 cm.
Bruksslitage, senare bemålning, färgsläpp, märken, skador/sprickor, kompletterad, senare plexiglas till huv, ej funktionstestad.