IKON, Guds moder med Kristus pojke, Russ. mitten av 1800-talet.
375066. IKON, Guds moder med Kristus pojke, Russ. mitten av 1800-talet.
Ikon, Guds moder med Kristus pojke, Ryssland i mitten av 1800-talet
- tempera på trä
- Ryssland, mitten av 1800-talet
- Certifikat är tillgängligt
- Kyrilliska tecken
- Presentation av Vår Fru med Christ Boys/Maria Hodegetria
Mått: 34,5 x 28,4 cm (höjd efter bredd)
Ikonen som erbjuds visar Maria, Guds moder, med Jesusbarnet på armen. Hon är avbildad som en halvlång figur och lutar sig mot sin son, som sitter på underarmen. Jesu blick är fast på modern och hans högra hand lyfts upp i en välsignelsegest. Hela kläderna och gloriorna hålls ganska enkla.
Robust träskiva Mörkad av lack.
Åldersrelaterat partiellt slitage på träskiva.Nedre främre höger färg studs.Gnidade områden.
Trä hoppade av lite i hörnen. Områden som återställs under UV-ljus är synliga.
- tempera på trä
- Certifikat är tillgängligt
- Kyrilliska tecken